A honfoglalás kori magyar íj bemutatása

2023-07-13

BESZÁMOLÓ

BESZÁMOLÓ


MUV-23 / 1-0279


A Nomad Archers Sportklub 2023. június 17-én szervezte meg „A honfoglalás kori magyar íj bemutatása” hagyományőrző rendezvényt.
A hagyományőrző rendezvényünk előtt a megyénkben megjelenő Bihari Naplónak küldtünk egy értesítőt az eseményről amely megjelent a június 16-án. (A Communitas-os részt nem jelentették meg). Öt nappal a rendezvény előtt a sportklub oldalán a www.csnomad.ro oldalon, valamint a Pusztai Farkasok Ordas Nemzetség csapatának a segítségével a www.facebook.com közösségi oldalon eseményt hoztunk létre, hogy minél többen értesüljenek róla.
A rendezvényünknek a Posticum kulturális központ tanyáján kialakított íjászpálya adott otthont, mely Nagyváradon a Santăului úton található. Az érdeklődők leparkoltak a bejáratnál, és lesétáltak a filagóriáig, ahol mi fogadtuk őket, reggel 10.15 és este 19.30 között.
Aki kilátogatott hozzánk a pályára, megismerhette a honfoglalás kori magyar íjat mely őseink legfontosabb fegyvere volt. Fából, szarúból, inakból, csontból és bőrökből áll. Részei a markolat, a hajlós karok, a merev szarv és az ideg. Hivatalos elnevezése, ami talán túl hosszú, de leírja működését is, ez: összetett, pusztai, visszacsapó, merev-szarvú reflexíj. Az összetett azt jelenti, hogy többféle anyagból készült, a visszacsapó azt , hogy leajzva fordított C betűt formáz, a merev szarvú, azt, hogy a szarv nem vesz részt a munkában, a reflex pedig azt, hogy a felajzás ellenkező oldalra történik, ezért nagy az elszigeteltsége. Alakja jellemző a magyar törzsekre, de beleillik a pusztai íjak nagy családjába. Napjainkban már hungarikum a hagyományosan elkészített magyar íj amelynek bemutatása egy olyan korszakot idéz fel amely történelmünk legfontosabb része. Az íjászoktatás a magyar formáju íjjal egész nap folyamatosan zajlott a csapattagok segítségével (vesszőfogóra lőttek, amelyeken különböző papírcélok voltak felszúrva). Aki a nap elől pihenni akart, leülhetett a filagória alá, vízzel hősítette magát, majd később újra bekapcsolódott az íjászoktatásba vagy követhette a bemutatót.
A Pusztai Farkasok Ordas Nemzetsége a nap folyamán három alkalommal tartott bemutatót amely íjász harci bemutatóból, késes harci bemutatóból, kelevéz harci bemutatóból állt és a nézők tapsal köszönték meg minden alkalommal a látványos gyakorlatokat.
Hagyományőrző rendezvényünkön 160 érdeklődő vett részt.
A költségek egy részét a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány finanszírozta, ezúton köszönetet mondunk a támogatásért.
Csatoljuk a költségekről a dokumentumokat.

Nagyvárad, 2023.07.13.

Tisztelettel:
Balog János,
programfelelős