BESZÁMOLÓ A MUV-22 / 1-0789 SZÁMU PÁLYÁZATRÓL

2022-11-10


NOMAD ARCHERS - RMDSZ - COMMUNITAS ALAPÍTVÁNY
A Nomad Archers Sportklub 2022. június 1. és 2022 október 31. között tíz alkalommal szervezte meg „A magyarok nyilaitól ments meg Uram minket!” hagyományőrző rendezvényt:
- 2022. június 12.
- 2022. június 19.
- 2022. július 17.
- 2022. július 23.
- 2022. augusztus 20.
- 2022. augusztus 27.
- 2022. szeptember 11.
- 2022. szeptember 17.
- 2022. október 9.
- 2022. október 30.
Minden hagyományőrző rendezvényünk előtt a megyénkben megjelenő Bihari Naplónak küldtünk egy értesítőt az eseményről, és nyolc alkalommal meg is jelent a beharangozónk a Bihari Naplóban. Öt nappal a rendezvény előtt a sportklub oldalán a www.csnomad.ro oldalon, valamint a Pusztai Farkasok Ordas Nemzetség csapatának a segítségével a www.facebook.com közösségi oldalon eseményt hoztunk létre, hogy minél többen értesüljenek róla.
A rendezvényeinknek a Posticum kulturális központ tanyáján kialakított íjászpálya adott otthont, mely Nagyváradon a Santăului úton található. Az érdeklődők leparkoltak a bejáratnál, és lesétáltak a filagóriáig, ahol mi fogadtuk őket, általában reggel 10 és este 20 óra között (a nyári időszakban) vagy reggel 10.30 és 18 óra között (amikor már hamarabb sötétedett).
Aki kilátogatott hozzánk a pályára, megismerhette a honfoglaláskori magyarság ruházatát: csizma (mivel őseink lovon közlekedtek, ezért mindenki csizmát hordott), kaftán vagy köntös (az elülső része dupla, hogy a szembeszél miatt ne fázzon, ha lovon közlekedik), süveg (aki süveget hordott, szabad ember volt, akinek nem volt süvegje, szolga volt, ugyanakkor a süveg díszítése rangjelzés is volt), öv (minden fegyver az övre volt felkötve, valamint az öv díszítése nemes fém veretekkel rangjelzést is jelentett) és tarsoly (a tűzcsiholó eszközöket tartották benne – kovakő, acél, száraz moha).
A ruházat után a fegyverek bemutatása következett: a legfontosabb fegyver az visszacsapó íj (a lovon felajzott állapotban íjtegezben tartották, ami bőrből készült) és a nyilak (a nyilakat nyíltegezben tartották, ezek bőrborítású fategez vagy homokóra formájú bőrtegez volt), kés, fokos (egyik oldala balta alakú a másik oldala hegyes vas, fanyélben, vágásra, fémpáncél vagy fémsisak belyukasztására használták), és szablya (a pengéje ívelt az egyik oldalon végig van kiélezve, míg a másik oldalon csak fokéle van). A bőrpáncélt vagy bőrsisakot mint védekező eszközöket nagyon sokan próbálták fel egy szelfi erejéig.
Az ostor, mint az első szerkezet a világon, amelyik átlépte a hangsebességet, elnyerte minden alkalommal az érdeklődők tetszését, de csak védőszemüvegben lehetett kipróbálni.
A sámándob és a kürt hangja bejárta az íjászpálya egészét csapattagjainknak köszönthetően.
A kelevéz harci bemutató minden alkalommal meglepetésként érte az érdeklődőket, de azért sokan kipróbálták az elhajítását, régi vesszőfogóba beleállítva, először közelről, akiknek jobban ment megpróbálhatták távolabbról.
Az íjászoktatás egész nap folyamatosan zajlott a csapattagok segítségével (vesszőfogóra lőttek, amelyeken különböző papírcélok voltak felszúrva) és a megvásárolt íjak és nyilak segítségével, aki kilátogatott hozzánk, megismerhette és elsajátíthatta ezek használatát. Aki a nap elől pihenni akart, leülhetett a filagória alá, vízzel hősítette magát, majd később újra bekapcsolódott az íjászoktatásba.
A kézműves foglalkozások (nyílkészítés, nemezelés) ugyancsak folyamatosan zajlottak.
Hagyományőrző rendezvényeinken több mint 250 érdeklődő vett részt.
A költségek egy részét a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány finanszírozta, ezúton köszönetet mondunk a támogatásért.
Csatoljuk a költségekről a dokumentumokat.